Vilken statistik är viktigast?

Vi på HCBS vill veta hur du använder Google Analytics. Vilken statistik är viktigast i ert arbetsflöde?

Vi vill ha hjälp av er för att se till att GA fungerar som ni vill i HC Webbshop. De flesta av er använder förmodligen redan Google Analytics för att förstå trafiken på er sida. Många av er använder säkert också konverterings- och försäljningsstatistiken från GA. Vi vill höra från er som är grymma på Analytics. Vilken statistik tycker ni är viktigast? Vi vill gärna förstå hur ni använder er av den statistiken för att kunna underlätta just de funktionerna i HC Webbshop.

För er som inte använder Google Analytics ehandels och konverteringsmätningar så mycket så finns det många resurser som kan vara till hjälp för att komma igång. Med några justeringar av ert Google Analytics konto är det fullt möjligt att få ut försäljningsstatistik från sin webbshop. Man behöver bara göra några justeringar i sitt GA konto och sedan se till att alla spårningskoder blir uppdaterade i webbshopen.

Så här ställer man in konverteringsmätning i GA: http://support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=sv&answer=1009612

Här är ett exempel på hur man kan använda den nya statistiken, vi hoppas att vi får fler bra exempel från våra besökare http://support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=sv&answer=1011785

Om HC Business Software AB

Vi gör ditt affärssystem intelligent! Tillsammans gör vi er affärsmodell effektivare.

Publicerat på 2012/12/03, i Uncategorized. Bokmärk permalänken. Lämna en kommentar.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: